Plastová a dřevěná okna - rozměry

Chcete si nechat připravit orientační cenovou nabídku na okna a nevíte, jak zadat správné rozměry? Zde se v krátkosti seznámíme s problematikou zaměřování okenních prvků.

Novostavba

Zaměření stavebního otvoru u novostavby provádíme uvnitř špalety vždy na dvou místech v horizontálním i vertikálním směru. Menší naměřená hodnota pak značí rozměr stavebního otvoru. Rozměr okenního elementu získáte odečtením 30 mm od rozměru stavebního otvoru. Pro ujištění o pravoúhlosti otvoru měříme ještě úhlopříčné rozměry.

Zaměření jednorámových oken

Jednorámová okna používaná ve starších stavbách a panelových domech se zaměřují podobně jako novostavby. Měříme rozměr vnitřní špalety na dvou místech v horizontálním a vertikálním směru. Výrobní rozměr okna je opět o 30 mm menší než naměřené hodnoty. Při měření výšky okna je nutné brát rozměr od spodní špalety, nikoliv od starého parapetu.

Zaměření špaletových oken

Okna špaletová, jinak také dvourámová okna nebo kastlová okna jsou pro zaměření nejsložitější. V tomto případě měříme rozměr špalety z venkovní strany. Dvě měření v jednom směru zůstává stejné. Abychom získali rozměr okna musíme v tomto případě připočítat k naměřené šířce 40 mm. Výšku stanovíme tak, že k naměřené hodnotě přičteme 20 mm (na horní usazení do stěny) a odečteme 40 mm ve spodní části. Ve výsledku je tedy naměřená výška ponížena o 20 mm.

Nevíte si rady se zaměřením?
Neváhejte nás kontaktovat a využít naší nabídky: ZDARMA - k Vám přijedeme a zaměříme okna pro cenovou nabídku